Решетніков Ігор Петрович
- Достижения, Инженерия, Решетніков Ігор Петрович, Экология

Решетніков Ігор Петрович

Професор Ігор Петрович Решетніков — академік Української Академії Оригінальних Ідей і Української Екологічної Академії Наук, народився 21 травня 1950 в м. Одесі в сім’ї суднобудівника (батько – Решетніков Петро Олексійович, ІВВ 1-ої групи, ветеран Фінською і 2-ой світової війни) і Заслуженого лікаря України, учасника 2-ой світової війни (мати – Житкова Вероніка Людвіговна). Дід (по лінії батька) – Решетніков Олексій Васильович був відомим російським хірургом в Симбірській губернії. Дід (по лінії матері) – Жітков Людвіг Ігнатович брав участь в обороні Порт-Артура, був відомим польським бізнесменом у Варшаві і Нью-Йорку, після Жовтневої революції відкрив 7 нових перукарень в Одесі, піддався сталінським репресіям.

Решетніков І. П. закінчив судномеханічний факультет Одеського Інституту Інженерів Морського Флоту (ОІІМФ) у 1972 року, очну аспірантуру Центрального науково-дослідного інституту морського флоту (С.-Петербург,1980) і докторантуру Ленінградського вищого інженерно-морського училища ім. адм. С.О.Макарова (1990).

Після закінчення ОІІМФу у 1972 році й дотепер багато раз подовгу знаходився в рейсах на різних великотоннажних суднах всьому світі (Італія, Франція, Куба, Австрія, Іспанія, Німеччина, Голландія, Росія, Польща, Югославія, Венесуела, Великобританія, Туреччина, Персидська затока, усі Дунайські країни та інші). Був учасником військових дій з боку СРСР у війні Єгипту і Ізраїлю влітку 1970. З жовтня 1975 по жовтень 1977 був вибраний Головою Профспілкового Комітету Одеського морського коледжу Міністерства морського транспорту СРСР / України. Багато років виконував наукові дослідження на посадах 2-го і старшого механіка від Центрального науково-дослідного інституту морського транспорту СРСР у тривалих закордонних рейсах, був керівником закордонної практики курсантів.

У 1984–1998 роках працював в Інституті підвищення кваліфікації керівних працівників і фахівців морського транспорту СРСР (з 1992 р. – Державний інститут післядипломної освіти для управлінського і інженерно-технічного персоналу водного транспорту України) на посадах доцента і професора, в 1998 році заснував міжнародне підприємство Екоморсферу, яка представляла свої екологічні проекти і дістала їх схвалення на зустрічах Міністрів закордонних справ країн ЧЕС і країн ОБСЄ.

З моменту створення Південного відділення УАОІ у липні 1992 року по 1998 рік І.П.Решетніков спонсорував в повному об’ємі роботу науково-дослідницької Лабораторії “Холодного термоядерного синтезу” і видавництво журналу “ТЕМА” (“Техніка майбутнього”), який чотирма мовами видавало Південне відділення УАОІ.

З 1998 року жив і працював в Туреччині із змішаним  турецько-українським екіпажем на борту екологічного судна “BSEC MARMARA 1” в Стамбулі, працював на міжурядовому рівні з Робочими групами країн ЧЕС (Чорноморського Економічного Співробітництва), спільно працював над різними проектами з Усесвітнім банком і IFC (Міжнародна Фінансова Корпорація) по екологічних проектах для Туреччини і країн ЧЕС, досліджуючи і надаючи технічну допомогу різним судноплавним компаніям за кордоном.

Професор Решетніков наукову діяльність присвятив охороні навколишнього середовища і розробці нових морських екологічно чистих палив, єдиний автор проекту “BSEC Marmara 1”, що реалізовує міжнародну конвенцію MARPOL 73/78, і нового класу екологічного судна (ІМО № 8328692, РС № 832136), що пройшло реєстрацію в ООН. Майже 40 років він присвятив науковим дослідженням, технічній допомозі і створенню нових технологій і устаткування для торгового флоту і морських портів, включаючи будівництво по власних патентах і “ноу-хау” нового класу багатоцільових екологічних комплексів і проекту “Екопорт” (спільно з акад. Шарапатюком А.В.) в нафтовій гавані Одеського морського торгового порту, схваленого урядовими ухвалами і міжнародними організаціями. Вищезазначені проекти також схвалені ЮНЕСКО, усіма країнами Чорноморського Економічного Співробітництва (на рівні Президентів і Міністрів іноземних справ) і Генеральної Парламентської Асамблеї Країн ЧЕС рівнях.

І.П.Решетніков є власником патентів: проект природоохоронного судна  “BSEC Marmara 1” захищено патентами: України — № 21912, 1995; Росії — № 96118156/28 (024493); Туреччині — № 001598, 1996; Європи — № 963065404, 1996: Австрія, Бельгія, Швейцарія, Ліхтенштейн, Німеччина, Данія, Іспанія, Франція, Фінляндія, Великобританія, Греція, Ірландія, Італія, Люксембург, Монако, Нідерланди, Португалія і Швеція.

Автор чотирьох книг, понад 80 наукових публікацій і більше 50 здійснених наукових проектів, описаних і опублікованих в наукових журналах, численних конкретних статях в газетах і спеціальних виданнях, присвячених реалізації міжнародної Конвенції MARPOL 73/78.

Основні підтверджені і практичні результати від міжнародної діяльності академіка І.П.Решетнікова на користь України і країн ЄС.

 1. Внесок в реалізацію міжнародної конвенції MARPOL 73/78. Сьогодні в Європі є тільки 2 багатоцільових екологічних судна: “ARKA” (Голландія, ДВТ 2400 Т, споруда 1998, його вартість складає приблизно 50 млн. дол. США) і “BSEC MARMARA 1” (Україна, ДВТ 2440 Т, побудовано в Болгарії в 1983, переобладнано в 1990-1991, реновація корпусу в 1997, новий клас з 28.12.98), нова оцінна вартість 7,2 млн. дол. США.

Природоохоронне судно “BSEC MARMARA 1” почало працювати на виконання конвенції в Мармуровому морі з 25 березня 1998 і результатом його впровадження є 3436132 кг товарного палива, отриманого після очищення на борту судна 18858587 літрів брудного баласту, що відповідно до макроекономічних розрахунків експертів Світового банку заощадило не менше 150 млн. дол. США бюджетних коштів, виділених на запобігання забрудненню морського середовища. Тому Президентові України і Фонду Держмайна пропонується наступне партнерство УАОІ по розвитку даного міжнародного проекту і сумісні дії відповідно до політики Європейського союзу:

 • пошук і супровід кредитної лінії за принципом “Debts against swaps” для будівництва нових патентно-чистих судів на основі прямих контрактів формою BARECON 89 / BARECON 2001, ув’язнених між Фондом Держмайна і іноземною компанією, зареєстрованою в ООН і ЄС;
 • організація контрактів Уряда з потенційними клієнтами / партнерами для здійснення обміну боргів на проведення природоохоронних заходів і системи страхових облігацій (векселів) за принципом “debts against swaps”.

У проект можуть бути також залучені, як акціонери, P&I клуби, міжнародна морська організація (IMO), Світовий банк, міжнародний валютний фонд (IMF), міжнародна фінансова корпорація (IFC), міжнародний природоохоронний фонд (GEF), включаючи участь в експлуатаційних витратах і отриманні чистого прибутку.

Також може бути залучений Міжнародний Фонд по Компенсації Забруднення нафтою при IMO. Інші можливі партнери: країни, банки, міністерства транспорту, навколишнього середовища, судноплавства; агентства; порти і гавані; страхові компанії; судновласники; асоціації; нафтовидобувні і нафтопереробні компанії; інші різні структури, включаючи класифікаційні суспільства і рекламні агентства.

При цьому професор І.П. Решетніков і його колеги по УАОІ готові покласти на себе наступні функції: 1) для розрахунків з кредиторами України і будівництва нового українського флоту запропонувати схему банківської процедури “Debt-for-nature swaps”, що діє, 2) обмін боргів на проведення природоохоронних заходів, тобто залік природоохоронних витрат або їх економії в рахунок погашення довга; сенс пропонованої банківської процедури полягає в тому, що країна-кредитор або міжнародний валютний фонд (IMF), (або Усесвітній банк) по рекомендації UN/UNEP прощає борг Україні в обмін на її зобов’язання здійснити капіталовкладення в місцевій валюті в проект будівництва нових природоохоронних українських суден; 3) організація будівництва і постачання суден нового класу в суднобудівельних заводах України за принципом “debts against swaps”; 4) довгострокове фрахтування нових судів по діючим міжнародним ставкам через зареєстровану компанію, схвалену ООН, ЄС і ЧЕС; 5) планування роботи, експлуатаційних витрат і передбачуваного прибутку від екологічних судів і їх багатоцільових функцій; 6) підготовка екіпажа і наукового персоналу екологічних суден.

Планована Програма постачання суден. Відповідно до міжнародної форми чартеру БЕРКОН 89/БЕРКОН 2001 (Частина III), яка буде підписана з Фондом Держмайна України безпосередньо, постачання першого MEF повинне бути проведене через 24 місяці; наступні 2 БЭК повинні бути проведені через 18 місяців; наступні 4 БЭК повинні бути проведені через 12 місяців; наступні 6 БЭК повинні бути проведені через 12 місяців.

Розклад операцій за проектом:

 • листопад – грудень 2016: звіт з техніко-економічному обґрунтуванням;
 • січень – березень 2017: конкурс на пропозиції і замовлення на будівництво нових природоохоронних судів на суднобудівельних заводах України;
 • квітень 2017 – підготовка контрактів БЕРКОН 89/БЕРКОН 2001 з Фондом Держмайна України;
 • травень – червень 2017 – відкриття кредитної лінії;
 • жовтень – грудень 2017 – закладка кілів на верфях;
 • січень 2019 – грудень 2020: спуск на воду першого багатоцільового екологічного комплексу (MEF);
 • січень 2020 – початок постачання інших нових MEF згідно суднобудівельній програмі верфей.

Сумісні дії відповідно до політики Європейського союзу. Перспективою реалізованого проекту є запобігання забрудненню морить нафтою (міжнародна конвенції MARPOL 73/78) і повітряного середовища (Кіотський протокол), що викликається судами, портами, гаванями і катамаранами на повітряній подушці. Конкретна допомога / співпраця очікується від виробничої організації в кооперації, постачанні і доставці на борт спеціальних лазерних лабораторій, схвалених міжнародною асоціацією класифікаційних суспільств (IACS) і IMO для постійного екологічного контролю і іншого узгодженого устаткування.

Є домовленість із спеціалізованою лабораторією, яка може проводити дослідження вихлопних газів оптичними лазерами на істотній відстані (до 0,5 км.) цілодобово. Оптичні методи можуть використовуватися для аналізу структури води, палива і масел. Лабораторні прилади повинні бути схвалені IMO і IACS для реалізації ДОДАТКУ VI до конвенції MARPOL 73/78 і Технічного Кодексу по NОx газам, IMO – 664E.

Подальша двостороння співпраця з Фондом Держмайна може бути представлена 10-15 багатоцільовими екологічними комплексами (БЕК) нового класу вантажопідйомністю 2500/3500/5000/7000 T, які можуть працювати як високоприбуткові самохідні станції MARPOL в різних міжнародних каналах у всьому світі під вимпелом ООН і прапором України.

Будівельна вартість кожного БЭК може скласти від 7,5 до 10.0 млн. дол. США.

Очікувана вигода для держав – членів MARPOL 73/78 після виконання Проекту. Практична реалізація вищезазначеного проекту надасть величезний екологічний ефект, особливо в міжнародних протоках Босфор і Дарданелли, через які проходять більше 90 000 різних судів в рік.

Всі держави Європи є членами MARPOL 73/78 і мають міжнародні зобов’язання по наявності спеціальних приймальних споруд по очищенню брудного суднового баласту та твердих відходів.

Резюме: вищезазначений проект гарантують міжнародна природоохоронна дія, яка  вже представлена практичними результатами роботи “BSEC MARMARA 1” у частині заощаджених бюджетних коштів країн MARPOL 73/78 на збереження навколишнього середовища, що дасть можливість пробачити або істотно зменшити борги України в обмін на її зобов’язання здійснити капіталовкладення в місцевій валюті в проект будівництва нових природоохоронних суден для України, але також для країн Європи і ООН – тому що ці судна працюють також на їх благо;

Оскільки БЕК повинні працювати в портах і гаванях, розташованих в кінці кожного з транспортних коридорів ЄС, Африки, Америки і Азії їх екологічний вплив матиме Світове значення.

Також відомо, що в глобальному масштабі європейська Комісія і країни ЄС щорічно витрачають майже 1,5 мільярда євро для проектів в області очищення і управління водними ресурсами. Тому очевидно, що схема організації будівництва і постачання судів нового класу в суднобудівельних заводах України за принципом “Debts against swaps” має реальну перспективу.

Саме по цій схемі Польща ліквідовувала половину своїх боргів перед країнами Євросоюзу, Болгарія — 20 відсотків боргу Швейцарії. При цьому Польща провела ряд радикальних реформ в природоохоронній сфері, що дозволило їй переконати ЄС в серйозності своїх намірів по вступу до європейської сім’ю.

Україна також може розраховувати на списання під “природу” до 10 відсотків зовнішнього боргу.

 1. В даний час проф. Решетніков І.П. зайнятий виробництвом багатофункціональних екологічних присадок до будівельних сумішей на основі лігносульфогатів, що знижують споживання цементу в будівельних розчинах на 10-12%. Що вже працює на країни Європи і Азії через продукцію пластифікаторів до бетону турецької фабрики POLISAN і дасть протягом 2008-2015 рр. зниження викидів СО2 на 6198912 тонн.

З цього питання підготовлена угода із зацікавленим європейським фондом, що працює в рамках Кіотського протоколу. Тому УАОІ пропонує позначити державну спеціалізовану будівельну структуру або Міністерство для можливого контрактного використання багатофункціональних екологічних присадок до будівельних сумішей, розробленим проф. Решетніковим І.П., в Україні.

 1. Проф. Решетніковим І.П. здійснені також наступні готові проекти, пропоновані їм від імені УАОІ до реалізації на Україні в 2007-2016: 1) завод по виробництву біо-етанола з соломи і солодкого сорго (200 млн. літрів в рік); 2) модулі “EСO-TECK” по виробництву екологічного біо-дизелю з олійних культур і відходів сільського господарства, продуктивністю по біо-дизелю не менше 50000 МТ в рік; 3) проект унікального високошвидкісного танкера-химовіза ДВТ 1000 з вбудованим молібденовим корпусом для перевезення будь-якої рідкої хімії і контейнерів.
 2. Деякі з його власних, раніше завершених наукових і виробничих проектів, приведені нижче:
  • дослідження, проектування, організація виробництва, виготовлення і постачання “під ключ” гомогенізаторів важкого палива для індустріальних електростанцій і торгового флоту. Місця їх установки: Одеська область, Молдавія, Крим, Московська область, острів Врангель, Дальній Схід, Краснодар, Новоросійськ, Туапсе, порти Чорного моря; танкери компанії НОВОШИП (найбільша танкерна компанія в Європі) і судна Українського Дунайського морського пароплавства, 1977-1992;
  • дослідження, створення, виготовлення і використання багатоцільових присадок до нафтових палив із сприятливою екологічною дією на суднах в Чорноморському і Балтійському басейнах, 1987-1991;
  • дослідження, проектування, організація виробництва, виготовлення і постачання “під ключ” змішувачів палива з повним автоматичним контролем процесу отримання паливних сумішей (бункеровочні танкери у портах Чорного моря, ДВТ 3500;
  • бункеровочні танкери для Атлантичного океану; Венесуела (Пуерто-ла-Круз), 1988-2000;
  • дослідження, проектування і виробництво “під ключ” автоматизованих комплексів для відновлення і утилізації паливних відходів і відпрацьованих змащувальних масел на нафтобазах і нафтогаванях (порти Чорного моря), 1989-1996;
  • дослідження, проектування, організація виробництва, виготовлення і постачання фільтрів, що “під ключ” самоочищаються, для видалення водних і механічних домішок з нафтових продуктів на судах в Чорноморському і Балтійському басейнах, 1989-1996;
  • дослідження, проектування, організація виробництва і постачання устаткування для зачистки нафтових резервуарів з навчанням персоналу (побережжя Чорного і Балтійського морів, Західний Сибір), 1992-1998;
  • проектування набору технічних засобів для викачування сирої нафти і нафтопродуктів з вантажних танків судів НОВОШИП (технологічне устаткування, конструювання, установка, навчання персоналу), 1997-1998;
  • дослідження, проектування, організація виробництва, виготовлення і постачання “під ключ” озонаторів для постачання морських судів і морських портів високоякісною питною водою, індустріальних і медичних установ, міських районів житлової забудови і т.д. продуктивністю від 0,1 до 500 куб.м/час (значна кількість судів Чорноморського і Балтійського басейнів, порти Чорного моря, місто Одеса), 1996-2003;
  • проектування порту для зріджених вуглеводнів на мисі Залізний Ріг, Таманський півострів, Чорне море, 2001-2003;
  • проект багатоцільового екологічного комплексу ДВТ 7000 (новий клас) для Босфору з міні-нафтозаводом на борту (продуктивність 3000 МТ по сирій нафті і нафтовідхідам у місяць) на основі проекту “BSEC MARMARA 1”, 1998-2014.
 1. Морські проекти, які можуть бути здійснені при його особистих консультаціях в найближчому майбутньому:
 • супер танкери для перевезення сирої нафти, нафто-балкери і інші судна, включаючи головні суднові двигуни гібридного типу;
 • екологічний днопоглиблювальний флот для Волго–Донського каналу, Чорного і Середземного морів.
 1. Комерційний проект, який можливий до реалізації, якщо в нім як партнери братимуть участь Фонд Держмайна і УАОІ – будівництво на верфях України сучасних морських бункерувальників (10 одиниць, ДВТ 3500 тонн) для виробництва в міжнародних протоках бункерувальниих операцій екологічним паливом, що відповідає європейським стандартам.

Сьогодні мерія Стамбулу готова підписати довгостроковий контракт на експлуатацію судів типа “BSEC MARMARA 1” (патенти І.П.Решетникова) в протоці Босфор, що може дати реальну можливість списання боргів України в сумі не менше 0,5 млрд. доларів США в рік протягом 5-10 подальших років. Діло за Урядом нової України.

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *